Życie kulturalne w Białych-Szczepanowicach

Budynek Szkoły Podstawowej w Białych-Szczepanowicach był zagłębiem życia kulturalnego mieszkańców okolicznych wsi, w którym swoją siedzibę miało Koło Gospodyń Wiejskich. Powstało ono w 1963 roku, na jego czele stanęła Zofia Stańczuk. Na początku koło ograniczało się do organizowania kilku imprez kulturalnych w ciągu roku. Jednak Pani Zofia w wywiadzie dla szkolnej gazety „Odkrywca” mówiła: „ale to dla nas było za mało […] Postanowiliśmy utworzyć zespół piosenki ludowej. Śpiewałyśmy na zabawach organizowanych przez KGW albo przez strażaków Śpiew nasz było słychać coraz dalej”1

Zespół śpiewaczy powstał w 1974 roku i był to jedyny taki zespół w gminie Boguty. 20 grudnia tego samego roku odbył się pierwszy występ, na który do Białych Szczepanowic zaproszono pracowników biura „Opinia z Warszawy” oraz Muzeum z Ciechanowca. Był to początek szerszej działalności zespołu, który uczestniczył w ważnych uroczystościach gminnych. Następny występ zespołu miał miejsce 22 czerwca 1975 roku w dniu otwarcia remizy strażackiej w Białych-Szczepanowicach. W kolejnych latach kontynuowano występy, które w ogólnym rozrachunku były niezwykle liczne. Oto kilka przykładów: 

1976 roku występ zespołu w Łomży z okazji 1 Maja. 

1978 roku udział w II Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie zdobyto wyróżnienie. 

1978 roku udział w Przeglądzie Wojewódzkim „Grądy 78”, zdobycie nagrody pieniężnej i dyplomu. 

1979r. Udział w III Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych – III miejsce. 

1984r. Zespół wystąpił przed kamerą Polskiej Telewizji (program 10.08.1984 godz. 18:30). 

1985r. WZKiOR wyposażył zespół w 12 kompletów strojów ludowych.  

O KGW w Białych-Szczepanowicach wspomniano w kronice szkolnej:

Fragment wpisu z dnia 21 października 1990r.: „Tłokę do kopania ziemniaków otworzyły kobiety z KGW Białe Szczepanowice na prośbę dyrektora GOK. Odbyła się ona przy wiatraku w Drewnowie. W imprezie brało udział 7 członków naszej rady pedagogicznej oraz kilku chłopców z kl. VIII. Po wykopkach gospodyni zaprosiła do chaty, gdzie odbyły się tańce, śpiewy i poczęstunek (baba ziemniaczana, ciasto). Do tańca przygrywała pani Salomea Bogucka z ojcem. Było gwarno i wesoło od 16:00 do 19:00”.  

Zdjęcie: KGW w Białych-Szczepanowicach, Tłoka pod wiatrakiem 1990r. 

W 1994 roku zespół „Jarzębina” obchodził 20-lecie swego istnienia, o czym informowano w „Odkrywcy”.  

Zdjęcie: Fragment gazety „Odkrywca” listopad-grudzień, nr 5, 1994r., str. 10. 

Oprócz Koła Gospodyń Wiejskich organizacją, która działała prężnie w Białych-Szczepanowicach była Ochotnicza Straż Pożarna. Jej komendantem był Jan Andrzejczyk.  

Ważną organizacją były także „Herody” z Białych Misztali, którym przewodził Antoni Konarzewski. Herody brały udział w wielu przeglądach zespołów ludowych. Ich najważniejszym osiągnięciem było zajęcie I miejsca wśród Zespołów Ludowych w Biłgoraju.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *